Jarní řez ovocných stromů: Připravte si vhodné zahradní nářadí a s chutí do toho

Každý zahrádkář, jenž se věnuje pěstování ovocných stromů, si přeje, aby měl dobrou úrodu. Ta však nepřijde sama od sebe, protože je nutné se o stromy starat – nejen pravidelně hnojit, ale také provádět řez ve vhodnou dobu. Jak správně byste měli při tom postupovat?

Zdravý strom je zárukou dobré úrody

Pro zdraví stromů je nutné udržovat optimální tvar koruny, který se docílí prořezáváním nepotřebných větví tak, aby byla přístupná světlu a nebyla zahlcená přemírou výhonů. Jednotlivé druhy ovocných stromů se prořezávají v různou dobu, což je nutné dodržovat.

Mezi nejoblíbenější ovocné stromy, pěstované na českých zahradách, patří hlavně jabloně a hrušně. Ty je třeba stříhat na jaře ještě před rašením pupenů stejně jako na pěstování náročnější meruňky a broskvoně. Ty je také třeba na jaře prořezávat a v létě pak zaštipovat letorosty. K ruce bychom měli mít ostré nůžky pro čistý řez. Někdy je však třeba odstranit i silnější větev, na což určitě poslouží akumulátorová nůžková prořezávací řetězová pila Black-Deckers nízkou hlučností.

S třešněmi opatrně a nezapomeňte i na rybíz a angrešt

Kdo by si na počátku léta nedal rád hrst třešní nebo višní ze své vlastní úrody. Tyto stromy patří k nenáročným peckovinám, jež nevyžadují tolik prořezávání. Třešně dokonce hluboký řez přímo nesnášejí. Opět musíme odstranit konkurenční výhony a zkrátit kosterní větve.

 

I keře rybízu nebo angreštu musíme udržovat řezem ve zdravém stavu, protože se pak odvděčí dobrou úrodou. Obvykle se odstraňují čtyřleté, a pětileté větve.

Co s ostříhanými větvemi?

Po pravidelném jarním řezu nám na zahradě většinou zůstane hromada ořezaných větví, které je třeba zlikvidovat. Jsou výborným materiálem pro mulčování nebo kompostování. Předtím je ovšem je třeba nadrtit. Proto se zahrádkář neobejde bez drtiče větví například značky Blackanddecker, jenž mu práci značně zjednoduší.

 

Na jaře má zahrádkář na svém pozemku spoustu práce. Kvalitní péčí se však zahrada odvděčí bohatou úrodou a také příjemným prostředím.