Mikrospínače, rozvaděče a další pojmy. Vyznejte se v elektrosoučástkách, které máte doma!

Pokud existuje některý obor, ve kterém se pohybují statisíce různých výrobků, které jsou často rozdílné jen pár písmenky v popisu, tak je to právě elektrotechnika. Pro nezkušeného uživatele je každý výrobek víceméně naprosto stejný, ale stejně má svoje výrazné specifikace.

V domácnosti se o naše pohodlí a potřeby často starají i tisíce různých komponent. Pokud se pak některá z nich rozbije, tak je skvělé, když umíte definovat problém, nebo odkud problém může vznikat. Pojďme se tedy podívat na pár základních součástek, které v domácnosti, má víceméně každý z nás.

Co jsou to mikrospínače a proč se používají?

Mikrospínače jsou technologie, která se používá víceméně u jakékoliv činnosti, která musí spínat na základě konkrétního podnětu, nebo popřípadě v časovém horizontu. Příkladem mohou být například světla, která automaticky detekují svoji aktivitu pohybem. Nebo naopak může jít o automatizovaný alarm, který je nastavený tak, aby se v přesný čas spouštěl.

Uvnitř celého složitého mechanismu, je jedna malinkatá součástka. Tou je právě mikrospínač. Většinou mívá dvě aktivní plochy, přičemž jedna je stále v provozu, a ta druhá se naopak do provozu dostává podle daného podnětu.

O kompletní distribuci se starají rozvaděče

Rozvaděče jako takové jsou technologie, která funguje pro propojení jednotlivých elektronických obvodů v domácnosti. Mají tak svůj elektrický vstup, a zároveň i různý počet výstupů podle konfigurace, kterou zvolíte. Specifickým druhem rozvaděčů, jsou rozvaděče přenosné. Mnohem častěji je nazýváme jako stavební rozvaděče, protože právě na stavbách mají svoje nejčastější využití.

Klasické domácí rozvaděče ale máme pevně umístěné v domácnosti. Většinou se používají zakomponované do stěny, namísto toho, aby byly volně ložené v prostoru.

Rozdíl mezi rozvaděčem a venkovním pomníčkem, je v tom, že rozvaděčová skříň neobsahuje elektroměr jako takový. Elektřina je k do něj přivedena na jednom vstupu, a následně se větší do potřebného počtu jednotlivých obvodů v domácnosti. Dobře organizovaná rozvaděčová skříň má tu výhodu, že dokáže fungovat jako prevence při nebezpečí, a zároveň lze i odpojit jen jednu část domu od elektřiny.