Věnujte pozornost změně, kterou přinesl nový zákon o odpadech 541/2020 Sb.

Věděli jste, že došlo ke změně ohledně podmínek pro zpracování a poslání ročního hlášení? Mnoha lidem tato změna unikla a je to především tím, že u nás přibývají zákony jako na běžícím páse a je těžké všechny sledovat. Jestliže každý rok zpracováváte roční hlášení za odpad, přečtěte si níže, co nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. mění.

K jakým změnám došlo?

Od roku 2021 platí, že roční hlášení za odpady musí zpracovat a odeslat na ISPOP.CZ každý, kdo za rok vyprodukuje přes 600 kilogramů nebezpečného nebo přes 100 tun běžného odpadu. Změna se týká pouze nebezpečného odpadu, zde byla dříve hranice 100 kilogramů a nyní se zvedla o půl tuny. Pokud tedy neprodukujete nebezpečného odpadu tolik, roční hlášení zpracovávat nemusíte. Stále ale myslete na to, že musíte odpad průběžně evidovat. Kdyby vám přišla kontrola, bude vaše evidence průkazná tím, že se vejdete do limitu a hlášení podávat nemusíte. U velkých producentů odpadu se v podstatě v tomto ohledu nic nemění. Další změna se týká termínu pro odeslání ročního hlášení za odpady na ISPOP.CZ. Doposud byl termín odeslání hlášení za předchozí rok do 15.2. Nově je termín poslání do konce února. Roční hlášení za odpady 2021 tedy musíte poslat do 28.2. 2022. Prodloužení termínu je zajisté příjemnou změnou.

Povinností kolem odpadů je mnoho, přenechte je profesionálům

Problematika odpadů se netýká jen hlášení. Také musíte vést průběžnou evidenci odpadů a zpracovat a zaslat výkaz statistiky o odpadech na Český statistický úřad. Je toho na vás trochu moc? Nejste sami, naštěstí existuje možnost nechat si evidenci i roční hlášení zpracovávat u specializované externí firmy a sice na Rocnihlaseni.cz. Firma dělá roční hlášení pro živnostníky, firmy i obce. Ušetřete si čas a starosti s povinností, kterou experti zvládnou snadno a rychle.